Związek Powiatów Polskich
BIP Mapa Powiatu Łódzkiego Wschodniego

Święto Powiatu Łódzkiego Wschodniego

Pierwsze obchody Święta Powiatu Łódzkiego Wschodniego odbyły się w dniu 23 kwietnia 2008 r. Już od rana budynek Starostwa Powiatowego w Łodzi ozdabiały flagi powiatu, a centralnym punktem obchodów była uroczysta Msza Święta, która rozpoczęła się o godzinie 16.30 w Kościele ojców Jezuitów w Łodzi. W dniu uroczystości Świętego Wojciecha, którego osoba stanowi treść Herbu Powiatu, w kościele przy ul. Sienkiewicza 60 zgromadziło się około pięciuset osób. Oprócz mieszkańców powiatu, wśród obecnych gości byli przedstawiciele władz wojewódzkich, reprezentanci Miasta Łodzi oraz przedstawiciele samorządów gminnych z terenu powiatu na czele z wójtami i burmistrzami. Mszy koncelebrowanej przewodniczył o. Remigiusz Recław SJ, a w koncelebrze znaleźli się zaproszeni księża z parafii z terenu powiatu. O wspaniałą oprawę muzyczną uroczystości zadbał Zespół Wokalno – Ewangelizacyjny „Mocni w Duchu” z Łodzi, który prowadzi rekolekcje i koncerty ewangelizacyjne w całej Polsce oraz na świecie (był obecny m.in. w USA, Kanadzie, Niemczech, Szwecji, Szwajcarii, Grecji, Anglii, Austrii i na Ukrainie). Mocni w Duchu to jedna z najbardziej znanych i „zapracowanych” grup z nurtu muzyki chrześcijańskiej w kraju, a na udział w Święcie Powiatu muzycy – ewangelizatorzy specjalnie wyłuskali termin z bardzo napiętego terminarza.

Oprawa mszy była bardzo uroczysta, nie tylko dzięki zespołowi muzycznemu. W prezbiterium usytuowano flagę narodową i flagę powiatu, a do poszczególnych części mszy były odczytywane przez uczennice z powiatowych szkół ponadgimnazjalnych, specjalnie na tę okazję przygotowane komentarze. W procesji na wejście, która przeszła środkiem kościoła obecne były poczty sztandarowe z komend powiatowych policja i straży pożarnej oraz szkół ponadgimnazjalnych. Cały kościół wraz z Zespołem zaintonował „Barkę”. Kapłan prowadzący powitał serdecznie gospodarzy uroczystości: Starostę Łódzkiego Wschodniego – Pana Piotra Busiakiewicza wraz z Zarządem Powiatu Łódzkiego Wschodniego oraz Przedstawicieli Rady Powiatu Łódzkiego Wschodniego na czele z Przewodniczącym Rady – Panem Ryszardem Surowcem. Następnie Gospodarze w krótkich słowach powitali wszystkich gości. Po słowach powitania rozpoczęła się liturgia, a przeczytanie zebranym czytań mszalnych podzielili między siebie Pan Przewodniczący Rady Powiatu z Panem Starostą. W homilii o. Remigiusz Recław SJ kilkakrotnie odwoływał się do osoby Świętego Wojciecha i zachęcał, żeby osoba Świętego stanowiła ważny punkt odniesienia we wzajemnych relacjach międzyludzkich budowanych w szczególności w rodzinie i miejscu pracy.

Bardzo malowniczym punktem mszy była procesja z darami w, której symbolicznie reprezentowana była cała lokalna wspólnota samorządowa Powiatu Łódzkiego Wschodniego. Reprezentantki Kół Gospodyń Wiejskich jako przedstawicielki wszystkich rodzin złożyły specjalnie upieczony na święto chleb z Herbem Powiatu –symbolizujący troskę o duchowy i materialny byt rodzin. Pani Stanisława Kupa – jedna z najwybitniejszych w kraju artystek ludowych złożyła wykonane przez siebie ozdoby ludowe, jako symbol tradycji i dziedzictwa kulturowego powiatu. W dalszej kolejności uczniowie z ZSP nr 2 w Koluszkach – wielokrotni laureaci konkursów na najlepsze prace modelowo – konstrukcyjne oraz festiwali robotów – złożyli wykonanego przez siebie robota jako symbol talentów, potencjału i przyszłości powiatu, a na końcu procesji przedstawiciele władz Powiatu ofiarowali w darze Herb Powiatu jako symbol całej lokalnej wspólnoty mieszkańców. Niecodziennym elementem Mszy Świętej była zaproponowana przez ojca Recałwa modlitwa za siebie nawzajem. Kapłan zachęcił aby każdy z obecnych w kościele położył rękę na osobie, obok której stoi i pomodlił się za nią.

Po mszy dalsza część obchodów święta odbyła się w Sali Teatralnej zlokalizowanej obok kościoła. Do poprowadzenia całości tej części zaproszona została para profesjonalnych konferansjerów – Państwo Kinga i Jarosław Grabarczyk. Na scenie uwagę zwracały wyeksponowane flagi: narodowa i powiatu oraz Herb Powiatu, a cała sala udekorowana była flagami powiatu, ozdobami ludowymi wykonanymi Przez Panią Stanisławę Kupa oraz przepięknymi stołami pełnymi słodkości sporządzonych z okazji święta przez gospodynie z powiatowych Kół Gospodyń Wiejskich. Gromadzących się w Sali gości brzmiącą już od progu muzyką witał Zespół Pieśni i Tańca Koluszkowianie, który w swoim dorobku artystycznym kultywuje muzykę ludową niemal ze wszystkich regionów Polski. Zespół odwiedził dotychczas m.in. Francję, Niemcy, Austrię, dawną Jugosławię i Węgry. Ponadto uczestniczył i był laureatem wielu ogólnopolskich i regionalnych konkursów i przeglądów folklorystycznych. Został również uhonorowana Dyplomem Ministra Kultury i Sztuki.

Gdy wszyscy zaproszeni goście zajęli już miejsca, głos zabrali Pan Starosta i Pan Przewodniczący, którzy ponownie krótko powitali zebranych w sali gości. Następnie gospodarze oddali głos obecnemu na święcie, pierwszemu Staroście Powiatu Łódzkiego Wschodniego – Panu Mirosławowi Janowi Owczarkowi. Pierwszy Starosta wspominał skomplikowane początki tworzenia się powiatu i wyraził radość, z faktu, że powiat ma swoje święto. Swoim wystąpieniem wprowadził tym samym obecnego Pana Starostę – Piotra Busiakiewicza w kolejny punkt programu – multimedialną prezentację o historii i obecnych czasach Powiatu Łódzkiego Wschodniego.

Następnie Pan Starosta w nawiązaniu do prezentacji, w której wspominał między innymi o zdolnych i aktywnych ludziach zamieszkujących Powiat Łódzki Wschodni, wyróżnił nagrodami i upominkami osoby, które zasłużyły na szczególną uwagę i uznanie.

W pierwszej kolejności dokonał wręczenia Nagrody Starosty Łódzkiego Wschodniego za Wysokie Osiągnięcia Sportowe w 2007 r. Ta zaszczytna nagroda trafiła do rąk Pana Feliksa Bińkowskiego, który w 2007 r. zdobył brązowy medal w Mistrzostwach Europy w Podnoszeniu Ciężarów Weteranów które odbyły się na Cyprze, V miejsce w Mistrzostwach Świata w Podnoszeniu Ciężarów Weteranów które odbyły się na Węgrzech, 3 złote medale w (bieg na 60 m, skok w dal i trójskok) XVI Halowych Mistrzostwach Polski w Lekkiej Atletyce Weteranów, 3 złote medale (bieg na 100m, bieg na 200 m, skok w dal) i 1 srebrny (trójskok) w XVII Mistrzostwach Polski Weteranów, Złoty medal w XV Mistrzostwach Polski w Podnoszeniu Ciężarów Weteranów.

Laureat nagrody to niezwykła postać. Pan Feliks Bińkowski od 15 roku życia czynnie uprawiał sport (rozpoczął od kolarstwa szybko awansując do kadry juniorów), w wojsku rozpoczął uprawiać podnoszenie ciężarów. Największe sukcesy sportowe osiągnął jednak jako weteran zdobywając 14 medali mistrzostw świata, Europy i Igrzysk Olimpijskich w tej kategorii. Reprezentował m.in. Polskę w Igrzyskach Olimpijskich Weteranów w Portland (USA) i Melbourne (Australia) gdzie dwukrotnie zdobył brązowe medale, oraz w Edmonton (Kanada) gdzie zdobył 4 miejsce. Od 2006 r. z sukcesami rozpoczął uprawianie lekkoatletyki. Przez całą swoją karierę reprezentował barwy LKS Gałkówek, przez 30 lat będąc ponadto prezesem tego klubu.

Był to jeden z bardziej wzruszających momentów spotkania, gdyż laureat nagrody uznał ją, obok medali olimpijskich, za jedną z najważniejszych w swoim dorobku, z uwagi na fakt, że po raz pierwszy w ten sposób został dostrzeżony i doceniony Jego wysiłek.

Następnie Pan Starosta wraz z Przewodniczącym Rady wręczyli upominki i listy gratulacyjne dla najzdolniejszych uczniów z szkół ponadgimnazjalnych prowadzonych przez powiat, którzy wyróżnili się nieprzeciętnymi osiągnięciami w olimpiadach i konkursach. Wśród wyróżnionych uczniów byli:

  • Joanna Wojna – z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Tuszynie – Laureatka II Miejsca w Ogólnopolskim Finale Konkursu Literackiego „Życie oddane wychowaniu”, Wojewódzka Finalistka 4 Olimpiad Przedmiotowych m.in. ekologicznej, literackiej, Wiedzy o Unii Europejskiej, parlamentarzystka Sejmu Dzieci i Młodzieży przy Sejmie RP.
  • Anna Wojna – z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Tuszynie – Finalistka Ogólnopolska Konkursu Wiedzy Pożarniczej, Laureatka II Miejsca Wojewódzkiego Finału Konkursu „Moja Mała Ojczyzna”, Stypendystka Prezesa Rady Ministrów.
  • Dariusz Jędrzejczak, Krystian Miller, Michał Warsicki, Paweł Gajewski – z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Koluszkach – Półfinaliści Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Internecie.
  • Sebastian Marat – z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Koluszkach – Laureat Wyróżnienia w Wojewódzkim konkursie na najlepszą pracę modelowo – konstrukcyjną, uczestnik ogólnopolskiego festiwalu robotów „CybAirBot 2007” (autor projektów pt. „Lampa plazmowa”, „Projektor Laserowy”, „Robot Sumo – Czesio”) – prace wykonano pod kierunkiem Pana prof. Krzysztofa Feji
  • Sylwester Makowski – z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Koluszkach – II i III miejsce w Zawodach Wojewódzkich „Sumo Robotów” w kategorii profesjonalista, III miejsce i wyróżnienie w Wojewódzkim konkursie na najlepszą pracę modelowo – konstrukcyjną (autor projektów pt. „Robot śledzący i mobilny”, „Biped”, Roboty SUMO Shaker i Dojler”) – prace wykonano pod kierunkiem Pana prof. Krzysztofa Feji
  • Łukasz Kaźmierczak – z I Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza w Koluszkach – Laureat Wojewódzki Wyróżnienia w konkursie matematycznym, uczestnik szczebla wojewódzkiego Konkursu wiedzy o Niemczech i języku niemieckim, pt. Niemcy bez tajemnic” oraz olimpiad języka niemieckiego.
  • Krzysztof Olczyk – ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Koluszkach – Laureat I miejsca szczebla powiatowego konkursu plastycznego z zakresu bezpieczeństwa pt. „112 w trudnej sprawie – nie używaj przy zabawie”.

Uczniowie nie kryli dumy i satysfakcji z tego, że w taki właśnie sposób zostały docenione ich talenty i zdolności.

Kolejnym bardzo atrakcyjnym punktem programu, który wzbudził entuzjazm zebranych na Sali osób, był pokaz tańca towarzyskiego, który wykonali Kaja Czapnik i Volodymyr Sharapov. Kaja Czapnik jest uczennicą I Liceum Ogólnokształcącego w Koluszkach. Uprawia sportowy taniec towarzyski od 10 lat i legitymuje się najwyższą międzynarodową klasą taneczną S w tańcach latynoamerykańskich. W ciągu całej swojej kariery może poszczycić się zdobyciem tytułów: Mistrza Okręgu Łódzkiego w różnych kategoriach wiekowych. Była półfinalistką Mistrzostw Polski, wielokrotną finalistką i laureatką turniejów z cyklu Grand Prix Polski. Reprezentowała Polskę na międzynarodowych turniejach tańca w Niemczech i Holandii. Volodymyr Sharapov obywatel Ukrainy, uprawiający sportowy taniec towarzyski od 9 lat, posiada najwyższą klasę taneczną S w tańcach standardowych i latynoamerykańskich. Zdobywca Pucharu Ukrainy (odpowiednik naszego mistrzostwa Polski) w tańcach latynoamerykańskich i standardowych. Reprezentował Ukrainę na wielu turniejach międzynarodowych we Włoszech, na Słowacji i w Niemczech oraz w Rosji zdobywając medalowe miejsca. Jest to pierwszy tak utytułowany zagraniczny zawodnik w łódzkim okręgu. Od lutego 2008 r. Kaja i Wowa tworzą parę taneczną. Ta młoda i ambitna para trenuje pod okiem mistrza Europy formacji tanecznych Krzysztofa Wegwerta w klubie Step Dance w Koluszkach w kategorii 16-18 YOUTH S LA reprezentując Polskę. Tym występem zakończyła się część okolicznościowo – artystyczna spotkania.

Następnie Pan Starosta Piotr Busiakiewicz dokonał podsumowania pierwszych Obchodów Święta Powiatu Łódzkiego Wschodniego i zaprosił zgromadzonych w Sali gości na poczęstunek. Zachęcił też do dokonywania wpisów w wyłożonej specjalnie z okazji święta - Księdze Pamiątkowej.

Tak rozpoczęła się ostatnia część obchodów, w czasie której zebrani goście wymieniali na gorąco wrażenia oraz rozmawiali o różnych sprawach. Była to też doskonała okazja do bliższego zapoznania się i dyskusji o ważnych dla lokalnej wspólnoty sprawach. Czas tej części uprzyjemniało zebranym, obecne na scenie trio filharmoników łódzkich pod kierunkiem Ewy Monkiewicz, które zaprezentowało standardy z repertuaru muzyki klasycznej i popularnej.

Opracowanie: Referat ds. Pozyskiwania Funduszy UE i Promocji Powiatu


Powrót na górę strony