Związek Powiatów Polskich
BIP Mapa Powiatu Łódzkiego Wschodniego

Kunkurs "Mistrz ortografii Powiatu Łódzkiego Wschodniego"

Ponad czterdziestu uczniów ze szkół podstawowych z terenu Powiatu Łódzkiego Wschodniego zmierzyło się 22 kwietnia 2013 r. z II Powiatowym Dyktandem, objętym patronatem honorowym Starosty Łódzkiego Wschodniego Piotra Busiakiewicza. Dyktando organizowane przez Bibliotekę Miejską w Koluszkach to nie tylko impreza promująca kulturę języka polskiego, ale i doskonała zabawa z nutką rywalizacji. W "powiatowej klasówce" udział wzięli najlepsi z najlepszych, uczniowie wyłonieni we wcześniejszych szkolnych eliminacjach. .

"Kurhan" czy "kurchan"? "Hyży" czy "chyży"? "Chart" a może "hart"? Tegoroczny sprawdzian nie należał do łatwych. Każde dyktowane zdanie zapierało uczniom dech w piersiach. Były chwile zastanowienia, zwątpienia i rozważnych decyzji. Z całą pewnością emocji nie brakowało…

Nad przebiegiem konkursu czuwała komisja pod przewodnictwem pani profesor Józefy Stańdo. Oceniający wyrazili uznanie dla sprawności ortograficznej uczestników tegorocznego, II Powiatowego Dyktanda.

Z wielką radością informujemy, że tytuł Mistrza Ortografii Powiatu Łódzkiego Wschodniego Roku 2013 uczniów szkół podstawowych zdobył Michał Słomkowski, uczeń Szkoły Podstawowej nr 2 w Koluszkach. Nagrodę główną, Złote Pióro Starosty Łódzkiego Wschodniego wręczył zwycięzcy Wicestarosta Marek Jarzębski. II miejsce i tym samym Srebrne Pióro Starosty trafiły do ucznia Szkoły podstawowej w Różycy, Bartłomieja Kurgiela. III miejsce i Brązowe Pióro Starosty otrzymała natomiast Weronika Staroń, uczennica Szkoły Podstawowej nr 1 w Koluszkach.

W dobie szerzącej się dysleksji oraz narastającej przez dzieci i młodzież niechęci do czytania książek, działania takie jak konkursy ortograficzne, dyktanda oraz spotkania w bibliotekach rozwijają ich nie tylko ortograficzną, ale i szerzej pojętą sprawność językową. Tym bardziej jest nam niezmiernie miło, że Dyktando Powiatowe spotkało się z dużym zainteresowaniem również wśród starszej młodzieży. Dzięki temu 24 kwietnia br. po raz pierwszy odbyło się dyktando dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych z terenu naszego powiatu. Udział w konkursie wzięła "najmocniejsza szesnastka" z koluszkowskich szkół średnich. Trudny tekst, bardzo dobre przygotowanie uczestników spowodowały, że zabawa przerodziła się w prawdziwą walkę o tytuł pierwszego w historii Powiatu Łódzkiego Wschodniego Mistrza Ortografii szkół ponadgimnazjalnych.

Ostatecznie I miejsce wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych, zaszczytny tytuł i tym samym Złote Pióro Starosty zdobyła Aleksandra Chruzimska. II miejsce i Srebrne Pióro Starosty wywalczyła Paulina Sapińska, a III miejsce i Brązowe Pióro Starosty otrzymała Aleksandra Smulska. Wszystkie laureatki uczęszczają do I Liceum Ogólnokształącego w Koluszkach. Dyplomy i nagrody zwycięzcom konkursu wręczył Sekretarz Powiatu Krzysztof Diug.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy, a opiekunom i nauczycielom dziękujemy za zaangażowanie i przygotowanie uczniów do Dyktanda Powiatowego.

Zapraszamy do zmierzenia się z dyktandem konkursowym, którego tekst znajduje się tutaj.

 

 


Powrót na górę strony