Menu

Menu

Banery

  • Umawianie wizyt online
  • Umawianie Wizyt
  • Rozkład godzin APTEK
  • Nieodpłatna Pomoc Prawna

Treść

Nawigacja

Treść

Aktualności

Stronicowanie

  • XV Sesja Rady Powiatu Łódzkiego Wschodniego już 30 maja

    23.05.2025
    XV Sesja Rady Powiatu Łódzkiego Wschodniego już 30 maja

    Informujemy, że w dniu 30 maja 2025 r. (piątek) o godz. 15:00 w Starostwie Powiatowym w Łodzi, ul. H. Sienkiewicza 3  rozpoczną się obrady XV Sesji Rady Powiatu Łódzkiego Wschodniego.

    Proponowany porządek obrad do pobrania tutaj:

    https://bip.lodzkiwschodni.pl/1049,2025

     

  • 25. Kongres Zarządców Dróg Powiatowych

    22.05.2025
    25. Kongres Zarządców Dróg Powiatowych

    W dniach 20-23 maja 2025 r. w Hotelu Wodnik w miejscowości Słok, w powiecie bełchatowskim, odbył się jubileuszowy 25. Kongres Zarządców Dróg Powiatowych – wydarzenie o ogólnopolskim znaczeniu, gromadzące przedstawicieli administracji drogowej, samorządów oraz instytucji branżowych z całego kraju.

    Kongres zorganizowany został przez:

    • Krajową Radę Zarządców Dróg Powiatowych,

    • Konwent Zarządców Dróg Powiatowych Województwa Łódzkiego,

    • Powiat Bełchatowski, Powiat Sieradzki, Powiat Piotrkowski,

    • w Komitecie organizacyjnym znalazł się także przedstawiciel Powiatu Łódzkiego Wschodniego Krzysztof Pietrzko, który jest zarazem Zastępcą Przewodniczącego Konwentu Zarządców Dróg Powiatowych Województwa Łódzkiego.

    Robert Piątek - Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Sieradzu, Krzysztof Pietrzko i Bartłomiej Panek z Wielunia prowadzili obrady Kongresu.

     

    8DEvrJLqYvxFoAAAAASUVORK5CYII=

     

    W tegorocznej edycji szczególną uwagę poświęcono tematyce wody w pasie drogowym – jako zagadnieniu kluczowemu z uwagi na zmieniające się warunki hydrologiczne, skutki zmian klimatu, a także realne zagrożenia związane z podtopieniami i powodziami, jak miało to miejsce na południu Polski w 2024 roku. Główny temat Kongresu brzmiał: „Woda w pasie drogowym".

    Wśród poruszanych zagadnień znalazły się:

    • efektywność i koszty systemów odwodnieniowych,

    • współpraca zarządców dróg z instytucją Wód Polskich – w teorii i praktyce,

    • przygotowanie dróg powiatowych na ekstremalne zjawiska pogodowe o czym opowiadał dr hab. inż. Janusz Bohatkiewicz - dyrektor Instytutu Badawczego Dróg i Mostów w Warszawie

    Szczególnym momentem Kongresu było wystąpienie Marka Makowskiego,  przewodniczącego Krajowej Rady Zarządów Dróg Powiatowych zarazem kierownika Powiatowego Zarządu Dróg w Lwówku Śląskim, który podzielił się doświadczeniami z zarządzania infrastrukturą drogową podczas ubiegłorocznej powodzi.

    Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in.:

    • przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury oraz Wód Polskich,
    • dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Łodzi jako reprezentant Marszałka Województwa Łódzkiego
    • starostowie powiatów i delegacje z całej Polski,

    • naukowcy i eksperci branży drogowej, m.in. z Instytutu Badawczego Dróg i Mostów,

    • media lokalne i branżowe.

    Kongres zakończył się wyborem Komisji Uchwał i Wniosków, która opracowała końcowe rekomendacje oraz postulaty, służące rozwojowi i poprawie zarządzania siecią dróg powiatowych w Polsce.

     

  • Posiedzenie Komisji Bezpieczeństwa i Porządku w Powiecie Łódzkim Wschodnim

    20.05.2025
    Posiedzenie Komisji Bezpieczeństwa i Porządku w Powiecie Łódzkim Wschodnim


    20 maja 2025 r. w Starostwie Powiatowym w Łodzi odbyło się posiedzenie Komisji Bezpieczeństwa i Porządku w Powiecie Łódzkim Wschodnim. Spotkanie miało charakter sprawozdawczo-planistyczny i dotyczyło realizacji zadań na rok 2025 oraz oceny działań z roku ubiegłego.

    Posiedzenie otworzył Starosta Powiatu Łódzkiego Wschodniego Mateusz Karwowski, który przedstawił plan pracy Komisji na 2025 rok. W swoim wystąpieniu Starosta omówił kluczowe obszary działania, w tym kwestie związane z bezpieczeństwem weterynaryjnym (m.in. przeciwdziałanie pryszczycy i zagrożenie afrykańskiego pomoru świń), zapobieganie przestępczości oraz działania planowane w ramach dwóch kolejnych spotkań Komisji. Podkreślił również wagę ustawy o ochronie ludności, w ramach której Powiat otrzymał od Wojewody środki w wysokości około 7 milionów złotych.

    Sprawozdania służb, inspekcji i straży
    W dalszej części posiedzenia przedstawiciele służb zaprezentowali szczegółowe sprawozdania z działalności za rok 2024. Wszystkie uchwały zostały przyjęte jednogłośnie.

    Komendant Krzysztof Supera omówił działalność Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej. W 2024 roku odnotowano 1089 zdarzeń, w tym:

    - 239 małych, 12 średnich, 1 duże i 1 bardzo duże.

    Zgłoszono 760 miejscowych zagrożeń oraz 76 fałszywych alarmów (w tym 7 złośliwych, 40 w dobrej wierze i 29 z instalacji wykrywania).

    Najczęstsze przyczyny pożarów to: nieostrożność osób dorosłych (117 przypadków), wady środków transportu (28), urządzeń elektrycznych (25), nieprawidłowa eksploatacja konstrukcji budowlanych (23) oraz podpalenia (17).

    Najaktywniejsze jednostki OSP w zakresie pożarów:

    OSP Tuszyn – 48 wyjazdów, OSP Tuszyn Las – 43, OSP Rzgów – 26, OSP Andrespol – 23, OSP Justynów – 20.

    Do ważniejszych działań operacyjno-szkoleniowych należały ćwiczenia „Słotwiny 2024” oraz liczne szkolenia OSP. Przeprowadzono 23 inspekcje gotowości operacyjnej OSP w KSRG. Wydano 25 decyzji o przyznaniu świadczenia ratowniczego.

    Na koniec 2024 roku zatrudnionych było 58 strażaków i 2 pracowników cywilnych. W powiecie służy obecnie 1120 strażaków, a 59 druhów ukończyło kurs podstawowy. Dynamicznie rozwijają się również dziecięce drużyny pożarnicze. Trwa budowa nowej jednostki w Tuszynie.

    aHuD7QTId+FNJoONyZD3EQXkae8XpYwj8fwEpE8qlDYP6cAAAAABJRU5ErkJggg==

    Komendant Cezary Kacprzak zaprezentował podsumowanie działań Komendy Powiatowej Policji w 2024 roku. Policja podejmowała średnio 27 interwencji dziennie, przy czym w weekendy i święta liczba ta była wyższa. Każdy patrol pokonywał przeciętnie do 200 km w trakcie jednej 12-godzinnej służby, co świadczy o dużym zaangażowaniu funkcjonariuszy w zapewnianie porządku i reagowanie na zgłoszenia mieszkańców.

    W roku 2025 odnotowano zwiększone zainteresowanie służbą w Policji – już 15 nowych funkcjonariuszy zostało przyjętych.  

    Starosta Mateusz Karwowski przedstawił również plany Starostwa związane z poprawą bezpieczeństwa w powiecie. Wyszedł z inicjatywą montażu 6 kamer do identyfikacji pojazdów w ramach programu „Razem – bezpieczniej”. Kamery mają zostać rozmieszczone w różnych gminach, a ich lokalizację wskaże Policja. Główny serwer do obsługi systemu zostanie zakupiony przez Powiat, a następnie złożony zostanie wniosek o dofinansowanie realizacji projektu. W najbliższym czasie planowane jest spotkanie robocze w tej sprawie.

    Dodatkowo Starosta poinformował, że obecnie cztery różne prokuratury obsługują Powiat Łódzki Wschodni, jednak trwają starania o to, aby powiat był obsługiwany przez jeden wydzielony wydział prokuratury, co usprawniłoby procedury i komunikację służb.

    Wśród innych działań wspierających Policję i bezpieczeństwo mieszkańców wymieniono:

    - przekazanie nowego samochodu służbowego dla Komendy Powiatowej Policji,

    - planowane kursy pierwszej pomocy dla mieszkańców,

    - oraz zakup defibrylatorów do wykorzystania w sytuacjach zagrożenia życia.


    Dyrektor Nina Niezabitowska-Kowalczyk przedstawiła raport z działań inspekcji sanitarnej w 2024 roku. Komisja przyjęła uchwałę pozytywnie opiniującą pracę Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łodzi na terenie powiatu.

    Na terenie Powiatu Łódzkiego Wschodniego pod nadzorem PSSE znajduje się łącznie 67 podmiotów leczniczych, w tym:

    • 3 obiekty lecznictwa zamkniętego, 32 ambulatoria, 32 gabinety działające w ramach praktyki zawodowej.

    W minionym roku pracownicy PSSE przeprowadzili 91 kontroli sanitarnych, z czego:

    • 75 kontroli dotyczyło placówek służby zdrowia (w tym 4 kontrole kompleksowe we współpracy z Oddziałem Nadzoru Higieny Komunalnej),

    • 16 kontroli przeprowadzono w ramach nadzoru nad realizacją szczepień ochronnych.

    Poruszono również temat szczepień profilaktycznych. Powiat Łódzki Wschodni zajął trzecie miejsce w województwie pod względem liczby osób zaszczepionych przeciw wirusowi HPV. Omówiono także dostępność bezpłatnych szczepień przeciw COVID-19 oraz inne działania promujące zdrowie.

    W 2024 roku zorganizowano ponad 250 akcji prozdrowotnych, a placówki objęte nadzorem zostały dodatkowo doposażone w niezbędny sprzęt i urządzenia wspierające profilaktykę i higienę.

    Powiatowy Lekarz Weterynarii Monika Krych omówiła działania związane z kontrolą epizootyczną oraz sytuację dotyczącą afrykańskiego pomoru świń (ASF) w kraju. Praca Inspektoratu została oceniona pozytywnie uchwałą Komisji.

    W rejestrze Powiatowego Lekarza Weterynarii w Łodzi w 2024 r. znajdowały się:

    8 zatwierdzonych przewoźników zwierząt, 4 pośredników w obrocie żywymi zwierzętami, 20 podmiotów zajmujących się tuczem drobiu,

    3 fermy niosek towarowych, 2 fermy kaczek hodowlanych.

    Przeciw wściekliźnie zaszczepiono łącznie 2 284 psów oraz 251 kotów, objęto obserwacją 27 zwierząt w celu wykluczenia wścieklizny.

    Przeprowadzono badania profilaktyczne: Białaczka, borelioza: przebadano 699 zwierząt.

    Gruźlica: 2 178 przebadanych sztuk,  bruceloza owiec i kóz: 81 sztuk.,  pryszczyca: pobrano 10 próbek (ogniska pryszczycy w Polsce nie stwierdzono), afrykański i klasyczny pomór świń (ASF): 27 próbek pobranych od dzików, IBR/IPV (choroby bydła): 14 sztuk przebadano.

    Podczas obrad omówiono także stan przygotowania Powiatu do wdrożenia ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej. Przedstawiciele Referatu Zarządzania Kryzysowego i służb powiatowych przedstawili schematy działań długoterminowych oraz kluczowe założenia planu bezpieczeństwa.

    Wskazano dwa główne priorytety:

    Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży – sprawdzono stan techniczny budynków przedszkoli niepublicznych i dwóch samorządowych. Wykryte uchybienia w placówkach niepublicznych zostały już usunięte.

    Bezpieczne wakacje – planowane są kontrole losowo wybranych placówek wypoczynkowych.

    Bezpieczeństwo w miejscach publicznych – podkreślono obowiązek regularnych przeglądów technicznych dachów (dwa razy w roku) w budynkach wielorodzinnych i użyteczności publicznej. Trwają kontrole doraźne. Zapowiedziano także kontrole we wszystkich 146 obiektach wielkopowierzchniowych na terenie powiatu.

    Podkreślono, że współpraca pomiędzy samorządami powiatowymi a gminami układa się bardzo dobrze, co pozwala na sprawne koordynowanie działań w zakresie porządku publicznego i ochrony obywateli.

    W trakcie dzisiejszego posiedzenia Komisji Bezpieczeństwa w Starostwie Powiatowym w Łodzi przedstawiono również informacje z zakresu realizacji zadań społecznych, zdrowotnych i związanych z bezpieczeństwem zwierząt.

    P.o. Kierownika Referatu Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa,  Marek Duda, przedstawił podsumowanie działań realizowanych w 2024 roku w ramach Powiatowego Programu Zapobiegania Przestępczości oraz Porządku Publicznego i Bezpieczeństwa Obywateli na lata 2024–2029.

     Na 2025 rok zaplanowano 7 działań priorytetowych, których realizacja już się rozpoczęła. Obejmują one m.in. szkolenia oraz informowanie mieszkańców o zagrożeniach i sposobach reagowania.

    Urszula Łużniak, Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, omówiła realizację Powiatowej Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych Powiatu Łódzkiego Wschodniego. Zwróciła uwagę na pogłębiające się problemy związane z opieką nad nastoletnimi dziećmi i dzieci z FAS (zespołem alkoholowym), które trafiają do systemu opieki w stanie zaniedbania zdrowotnego.

     Obecnie w powiecie funkcjonują dwie nowe zawodowe rodziny zastępcze, jednak potrzeby są znacznie większe.

    Dyrektor PCPR podkreśliła również: potrzebę utworzenia "okna życia" w powiecie, zgłosiła problem z rozproszeniem sądowej jurysdykcji – aż cztery różne sądy orzekają w sprawach dzieci z powiatu. Mówiono też o funkcjonowaniu punktu interwencji kryzysowej oraz dwóch filii zajmujących się przeciwdziałaniem przemocy. Mówiła o możliwości prowadzenia programów dla sprawców przemocy – pod warunkiem wcześniejszego udziału w terapii uzależnień i dzieciach, które źle odbierają działania Policji, z powodu wcześniejszych traumatycznych doświadczeń, podczas gdy strażacy cieszą się ich pełnym zaufaniem.

    Od 1 stycznia 2024 roku działa na terenie powiatu wsparcie psychiatryczne dla dzieci, co jest dużym krokiem w stronę poprawy systemu opieki.

    Monika Krych, Powiatowy Lekarz Weterynarii, zaprezentowała aktualną sytuację epizootyczną w zakresie pryszczycy u zwierząt parzystokopytnych oraz przedstawiła zalecenia i schematy postępowania na wypadek jej wystąpienia. Choć w Polsce nie stwierdzono ognisk choroby, ryzyko szerzenia się zakażenia wymaga stałego monitoringu.

    Ponadto omówiono narastające zagrożenie rzekomym pomorem drobiu (Newcastle Disease – ND) na obszarach zagrożonych, w tym na terenie gminy Tuszyn. Wydano odpowiednie zalecenia prewencyjne oraz zaplanowano dalsze działania w ramach kontroli i nadzoru weterynaryjnego.

    Komisja pozytywnie zaopiniowała wszystkie uchwały.

    Komisja Bezpieczeństwa i Porządku działa w celu zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańców i porządku publicznego w Powiecie Łódzkim Wschodnim. Jej działalność opiera się na bliskiej współpracy z powiatowymi służbami, inspekcjami i strażami oraz na realizacji zadań Starosty wynikających z przepisów ustawowych.

  • I tura Wyborów Prezydenckich. Nasz powiat z największą frekwencją w województwie podczas głosowania

    19.05.2025
    I tura Wyborów Prezydenckich. Nasz powiat z największą frekwencją w województwie
    18 maja br. odbyła się pierwsza tura głosowania w Wyborach Prezydenckich 2025. Frekwencja w całym kraju wyniosła 67,31%, a w naszym województwie 68,22%. Liderem frekwencji wśród powiatów województwa łódzkiego okazał się być Powiat Łódzki Wschodni, w którym zagłosowało aż 73,08% mieszkańców. 

    W żadnej z naszych sześciu gmin (Andrespol, Brójce, Koluszki, Nowosolna, Rzgów, Tuszyn), frekwencja nie spadła poniżej 70%. Rekordzistą została Gmina Rzgów, gdzie do głosowania przystąpiło 76,90% uprawnionych (Gmina Nowosolna osiągnęła niewiele mniej, bo 76,85%). Tym samym Gmina Rzgów ma najwyższy wynik frekwencji w całym województwie.

    „Cieszymy się z obywatelskiej postawy mieszkańców naszego powiatu. Pokazuje to chęć wpływania na to, jak kształtuje się rzeczywistość wokół nas. Liczymy na jeszcze większą aktywność w wyborach za 2 tygodnie. Wyniki są tak różnorodne, jak różnorodne jest nasze społeczeństwo. Niech zwycięży demokracja” – powiedział Mateusz Karwowski, Starosta Powiatu Łódzkiego Wschodniego. 
     
    Powiat Łódzki Wschodni miał największą frekwencję w województwie łódzkim podczas I tury Wyborów Prezydenckich:
     
     
    Gmina Andrespol - 74,15%
    Gmina Gmina Brójce - 74,60%
    Gmina Rzgów - 76,90% - Największa frekwencja wśród gmin w całym województwie!
    Gmina Tuszyn - 70,17%
     
     
  • Informacja o planowanych pracach badawczych na terenach leśnych stanowiących własność prywatną

    19.05.2025
    -

    W związku ze zleceniem przez Dyrekcję Generalną Lasów Państwowych usługi badawczej pod nazwą „Zasoby węgla organicznego głównych gleb leśnych Polski w drzewostanach o różnym wieku”, na podstawie art. 5 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (Dz.U. 1991 nr 101 poz. 444), prowadzone będą prace gleboznawcze na terenach leśnych stanowiących własność prywatną. Prace badawcze zostaną przeprowadzone zgodnie z opracowaną metodyką, która uwzględnia obowiązujące zasady ochrony środowiska. Badania mają charakter nieinwazyjny, nie spowodują trwałych zmian w ekosystemie leśnym oraz nie niosą ryzyka jego degradacji. Równolegle działania badawcze będą realizowane na gruntach zarządzanych przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe, parki narodowe, Regionalne Dyrekcje Ochrony Środowiska, Siły Zbrojne RP oraz inne instytucje.

    Badania będą prowadzone do 31 grudnia bieżącego roku.

    Z uwagi na poufny charakter lokalizacji powierzchni badawczych oraz konieczność zapewnienia sprawnej realizacji projektu, nie ma możliwości udostępnienia dokładnych współrzędnych geograficznych planowanych prac terenowych.

  • Pracownie sztucznej inteligencji w szkołach Powiatu Łódzkiego Wschodniego

    19.05.2025
    -


    Otrzymaliśmy fundusze z Krajowego Planu Odbudowy na nowoczesne pracownie w szkołach ponadpodstawowych prowadzonych przez nasz powiat.


    Pracownie sztucznej inteligencji pojawią się w I Liceum Ogólnokształcącym im. Henryka Sienkiewicza w Koluszkach, Zespole Szkół Nr 1 w Koluszkach (dwie pracownie – dla Szkoły Branżowej oraz Technikum) oraz w Zespole Szkół nr 2 w Koluszkach (dwie pracownie – dla Liceum Ogólnokształcącego i Technikum).


    W Zespole Szkół Nr 1 w Koluszkach stworzona zostanie ponadto pracownia robotyki, gdzie uczniowie w praktyce uczyć będą się konstruowania i programowania robotów. 
    Ze sztuczną inteligencją pracować będą również wychowankowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Koluszkach, oprócz tego otrzymają również pracownię przyrodniczą.


    Uczniowie wymienionych szkół wyposażeni zostaną dodatkowo w dedykowane zestawy do zdalnego nauczania. 
    Zarząd Powiatu Łódzkiego Wschodniego regularnie inwestuje i pozyskuje środki na szkoły prowadzone przez Starostwo Powiatowe w Łodzi. Przygotowujemy się do złożenia wniosku o pozyskanie dofinansowania w wysokości 4 milionów na wyposażenie szkół technicznych oraz kolejne zajęcia dodatkowe. 
    „Pracownie stworzone z funduszy Krajowego Planu Odbudowy to kolejny krok w rozwoju szkół prowadzonych przez Powiat Łódzki Wschodni. Pozwolą one uczniom w praktyce uczyć się z ciągle rozwijającą się technologią jaką jest sztuczna inteligencja. Dzięki pracowni robotyki, zyskają również uczniowie stawiający przede wszystkim na umiejętności techniczne” – mówi Małgorzata Szelest – Naczelnik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych.

    WETsCoIgCIIgCH9YROwKgiAIgiAIf1j+H88SHH6maXWLAAAAAElFTkSuQmCC

     

  • Będzie nowa bieżnia w Koluszkach. Pozyskano 380 tysięcy złotych

    14.05.2025
    Będzie nowa bieżnia w Koluszkach

     

    Zarząd Województwa Łódzkiego pozytywnie rozpatrzył wniosek złożony przez Starostwo Powiatowe dotyczący budowy bieżni w Koluszkach. W ramach wsparcia inwestycji podjęto decyzję o przekazaniu 380 tysięcy złotych na realizację tego zadania.

    Z nowej tartanowej antypoślizgowej bieżni będą mogli korzystać zarówno uczniowie wszystkich szkół, jak i lekkoatleci LKS Koluszki, co znacząco przyczyni się do poprawy warunków do uprawiania sportu i rozwoju młodych talentów w regionie.

    Powiat Łódzki Wschodni ambitnie inwestuje w kulturę sportową na swoim terenie. Przykładem tego może być organizacja lub wsparcie 17 różnych wydarzeń związanych z aktywnością fizyczną w tym roku.

    Za zaangażowanie i wsparcie inwestycji dziękujemy m.in. Joannie Skrzydlewskiej – Marszałek Województwa Łódzkiego, Piotrowi Wojtysiakowi – Wicemarszałkowi Województwa Łódzkiego, oraz Arturowi Ostrowskiemu.

    Planowany obiekt będzie miał cztery tory oraz prosty odcinek przeznaczony do skoku w dal i trójskoku. Dzięki temu uczniowie i mieszkańcy będą mogli spróbować swoich sił w jednej z najbardziej emocjonujących konkurencji lekkoatletycznych.  
    Dodatkowo projekt obejmuje montaż nowego oświetlenia boiska, co poprawi komfort treningów i zwiększy jego funkcjonalność. Przewidziane są także stojaki na rowery. 

    Całkowity koszt inwestycji to 1 mln zł, z czego 380 tys. zł pochodzi z dofinansowania w ramach „Programu rozwoju infrastruktury sportowej w województwie łódzkim”. 

    "Projekt inwestycji jest w całości gotowy, jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to prace nad obiektem powinny ruszyć podczas nadchodzących wakacji" - mówi Adam Olek - Naczelnik Wydziału Inwestycji, Rozwoju i Dróg.

     

  • Klasy mundurowe w Powiecie Łódzkim Wschodnim

    13.05.2025
    -

    Powiat Łódzki Wschodni stawia na rozwój szkolnictwa i bezpieczeństwa! Już wkrótce na jego terenie funkcjonować będą dwie szkoły z Klasami o Profilu Mundurowym, objętymi patronatem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.


    Nowe profile powstaną w II Liceum Ogólnokształcącym w Koluszkach (Zespół Szkół nr 2 w Koluszkach) i w Liceum Ogólnokształcącym im. J. Karskiego w Wiśniowej Górze.
    To ogromna szansa dla młodzieży – absolwenci będą mieli pierwszeństwo przy rekrutacji do Policji i Straży Granicznej, a także zostaną zwolnieni z testów wiedzy i sprawności fizycznej.
    Absolwenci klas mundurowych, którzy w ciągu 3 lata po ukończeniu szkoły złożą podanie o przyjęcie do Policji lub Straży Granicznej, zostaną zwolnienie z testu wiedzy.
    Pozytywny wynik testu sprawnościowego w ostatnim roku nauki w oddziale o profilu mundurowym oznacza zwolnienie z testu sprawności podczas postępowania kwalifikacyjnego.
    Absolwenci klas mundurowych, którzy przejdą postępowanie kwalifikacyjne, mają pierwszeństwo w przyjęciu do służby w Policji lub straży Granicznej.

  • Wsparcie dla Policji – nowoczesny sprzęt ratowniczy i szkolenia dla funkcjonariuszy

    12.05.2025
    Wsparcie dla Policji – nowoczesny sprzęt ratowniczy i szkolenia dla funkcjonariuszy

     

    Zgodnie z uchwałą nr XIV/109/2025 Rady Powiatu Łódzkiego Wschodniego, udzielono wsparcia Komendzie Powiatowej Policji Powiatu Łódzkiego Wschodniego w Koluszkach. Powiat przekazał środki finansowe w wysokości do 23 800,00 zł na rzecz Funduszu Wsparcia Policji Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi.

    Środki te zostaną przeznaczone na zakup zestawów ratownictwa medycznego R-0, defibrylatorów AED Saver One oraz organizację kursów Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy.

    Już wkrótce patrole policyjne w naszym powiecie zostaną wyposażone w nowoczesny sprzęt ratowniczy. Radiowozy zyskają defibrylatory AED oraz torby medyczne zawierające wyposażenie niezbędne do udzielania pierwszej pomocy.

    Funkcjonariusze Policji przejdą specjalistyczne szkolenia z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy, co umożliwi im jeszcze skuteczniejsze reagowanie w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia.

    To konkretna inwestycja w bezpieczeństwo nas wszystkich – mieszkańców Powiatu Łódzkiego Wschodniego.

     

    AAAAAElFTkSuQmCC

  • Muzeum im. Leokadii Marciniak w Gałkowie Dużym wygrało w naszym plebiscycie na "Najfajniejsze miejsce w powiecie". Poznajcie jego historię

    07.05.2025
    -

    Muzeum im. Leokadii Marciniak w Gałkowie Dużym wygrało w naszym facebookowym plebiscycie na "Najfajniejsze miejsce w powiecie". Muzeum regularnie organizuje wystawy tematyczne, prezentujące prace lokalnych artystów, rękodzieło oraz eksponaty związane z ważnymi wydarzeniami historycznymi, takimi jak Operacja Łódzka z 1914 roku. Dodatkowo, placówka prowadzi lekcje muzealne dla uczniów, co czyni ją atrakcyjnym miejscem dla rodzin i grup szkolnych. Dzięki zaangażowaniu mieszkańców, muzeum nieustannie się rozwija i stanowi centrum integracji lokalnej społeczności. Poznajcie jego historię.

    Pomysł utworzenia Muzeum w Gałkowie  narodził się w 2002 roku, po wielkim sukcesie wystawy pt. „Gałków na starej fotografii”, zorganizowanej w 2001 r., w gałkowskiej bibliotece. Pasjonaci, którzy spotkali się przy organizacji tej wystawy postanowili stworzyć prawdziwe muzeum w naszej wsi, aby ocalić od zapomnienia niezwykle ciekawą przeszłość  Gałkowa i okolic. Trójka gałkowian: Tadeusz Stawiak, Andrzej Łuczak i Małgorzata Pakuła rozpoczęła  starania, uwieńczone sukcesem, o pozyskanie lokalu w budynku Filii Bibliotecznej, będącym własnością gminy Koluszki. 
    Uzyskany lokal był bardzo zniszczony i  wymagał gruntownego remontu.
    Pieniądze na materiały potrzebne do  remontu dał Urząd Miejski w Koluszkach, natomiast wszystkie roboty wykonano społecznie, pracując często wieczorami i nocami. Tu należy wspomnieć o panu Ryszardzie Malinowskim, który pomagał nam niezwykle ofiarnie. Remont zakończono w połowie maja 2003 r.
    Po zakończeniu remontu przystąpiono do gromadzenia eksponatów w nowo- powstającym muzeum. Dzięki ofiarności mieszkańców Gałkowa i okolicznych wsi zebrano dokumenty życia społecznego, narzędzia i maszyny rolnicze, przedmioty codziennego użytku, zdjęcia ludzi i budynków wiejskich. Wszystko, co znajduje się w muzeum  otrzymano w darze od gałkowian. Tych darczyńców było i jest bardzo wielu. Niektórzy podarowali tylko jeden przedmiot, a inni – kilka. Każdy eksponat znajduje swoje miejsce w muzeum, a ofiarodawcy często odwiedzają placówkę, aby pokazać swoim bliskim, że ich dary wzbogaciły  ekspozycję muzealną. To dzięki temu  zbiory muzeum powiększają się z roku na rok.

    Za wszystkie  dary muzealnicy dziękują,  a w szczególności panu Pawłowi Skwarce, który podarował  placówce niezwykle wartościowe  przedmioty. 
    Na placu przed budynkiem, w którym znajduje się muzeum, zgromadzono metalowe maszyny rolnicze służące do prac polowych przy użyciu siły pociągowej koni jeszcze w latach siedemdziesiątych XX wieku. 

    Na Patronkę Muzeum wybrano panią Leokadię Marciniak – osobę niezwykle zasłużoną dla naszej społeczności: nauczycielkę, bibliotekarkę, radną, autorkę monografii o Gałkowie, kierowniczkę Zespołu Ludowego i teatru dramatycznego, organizatorkę Towarzystwa Wiedzy Powszechnej i Uniwersytetu Ludowego oraz wielką miłośniczkę Gałkowa.

    Uroczyste otwarcie Muzeum nastąpiło 25 września 2003 r. – w 140 rocznicę bitwy jaka rozegrała się w Gałkowie, w czasie Powstania Styczniowego. Jeszcze na godzinę przed otwarciem ludzie przynosili do muzeum eksponaty. Przecięcia wstęgi dokonał senator RP Grzegorz Matuszak.
    I tak Muzeum im. Leokadii Marciniak, jedyne w powiecie łódzkim-wschodnim, rozpoczęło swoją działalność. Nikt z trójki założycieli nie był muzealnikiem, mieli tylko pasję, chęci i wiedzę o historii regionu, a innych rzeczy  dopiero się uczyli. Niestety wkrótce, z powodu choroby przestał  pomagać Pan Tadeusz Stawiak. Zmarł w styczniu 2007 r. W końcu lipca  2010 r. zmarł drugi z założycieli muzeum – dr Andrzej Krzysztof  Łuczak.  Była to wielka strata zarówno dla Gałkowa, jak i   placówki.  W tym czasie do zespołu dołączyli Panowie: Andrzej Potański i Dominik Trojak, a potem także Piotr Pakuła, Ryszard Szymczak i Jolanta Pluta.

    W ciągu 10 lat Gałkowskie muzeum odwiedziło bardzo dużo ludzi.

    Tradycją stało się przyprowadzanie do muzeum gości, którzy przyjechali w odwiedziny do Gałkowa. Corocznie odbywają się tam lekcje historii zarówno dla uczniów  z gminnej szkoły,  jak i z innych szkół gminy Koluszki i powiatu łódzkiego-wschodniego. Takie lekcje są na pewno interesujące, bo można dotknąć i obejrzeć stare przedmioty, a nie tylko słuchać wykładu, tak jak odbywa się to w szkole.
    Najbardziej cieszy muzealników  to, że sporo dzieci i młodzieży przychodzi do Muzeum sama, bez nauczycieli , czy rodziców. Przychodzą bez przymusu, bo interesują się historią swojej małej ojczyzny, bo jak mówią, w tym muzeum jest inaczej, fajniej, bo można o wiele spraw zapytać, a muzealnicy z chęcią odpowiadają  pokaują, wyjaśniają. Niektórzy młodzi Gałkowianie, odwiedzają Muzeum wielokrotnie.

    Muzeum, od chwili otwarcia włączyło się aktywnie w Dni Gałkówka poprzez organizację wystaw, na których prezentowane są prace uzdolnionych mieszkańców naszej wsi. Odbyły sie m.in. wystawy: lamp ze szkła witrażowego, malarstwa, haftu, karykatur, militariów z I wojny światowej,  rzeźb, 2 wystawy ikon i fotografii,  wystawa samowarów, wystawa z okazji 100-lecia OSP Gałków i wystawa ozdób wykonanych z papieru. Wydało 6 książek o historii Gałkowa: Dzieje Gałkówka w pigułce i Gałkówek dobra biskupie A. Łuczaka, Walki w okolicach Gałkowa 23-24 listopada 1914 r. D. Trojaka, Gałkówek w poezji – praca zbiorowa, Ewangelicko-luterańska parafia w Brzezinach koło Łodzi 1829-1945 E. Kneifela i H. Richtera i 1911-2011 100-lecie OSP Gałków Duży M. Pakuły. Zorganizowało konkursy: na pieczątkę muzeum, konkurs fotograficzny Gałkówek w obiektywie i konkurs rysunkowy Moje ulubione miejsce w Gałkowie . Było tematem pracy magisterskiej, obronionej na 5, na wydziale Etnologii Uniwersytetu Łódzkiego. Wydało 3 płyty:  z filmem Gałków sprzed lat, z piosenkami o Gałkowie śpiewanymi na otwarciu rozgłośni radiowej w Olsztynie, w 1959 r. – Wesoły Autobus i o cmentarzach  – Miejsca pamięci i pochówku w okolicach Gałkówka. 
    Było też bohaterem 3 audycji Polskiego Radia Łódź ( w 2003, 2006 i 2007 r.) i 4 reportaży w TVP3 Łódź (w 2008, 2009, 2010 i 2011 r.), a także wielu artykułów w prasie lokalnej i łódzkiej (Gazeta Wyborcza, Kalejdoskop, Dziennik Łódzki, Express Ilustrowany, Rada). Muzeum gościło w swoich skromnych progach zarówno grupy zorganizowane: rajdy piesze i kolarskie PTTK, w tym jeden rajd nocny, w którym brało udział 460 osób, wycieczki szkolne z powiatu łódzkiego wschodniego i z Łodzi, jak i wielu turystów indywidualnych z Polski oraz z : Niemiec, Anglii, Francji (vice mer Verdum), Holandii, Rosji (z Kaliningradu i Krasnojarska), USA, Kanady i Australii. Muzeum zorganizowało, w sali Straży, Spotkanie po latach członków Gałkowskiego Zespołu Ludowego rozsianych po całym kraju. W roku 2007, ze swoją wystawą „Ziemia łódzka w ogniu 1914”, Muzeum znalazło się w programie Festiwalu Dialogu Czterech Kultur, a w 2008 r. zwiedzanie tej placówki zaproponowali organizatorzy festiwalu Kolory Polski - wycieczkę poprowadził Ryszard Bonisławski. Gośćmi Muzeum były także półfinalistki konkursu Miss Polonia 2008.
    30 najpiękniejszych dziewcząt wywołało wielkie poruszenie zarówno wśród mieszkańców Gałkowa, jak i wśród panów prowadzących muzeum .
    Nawiązało współpracę ze stowarzyszeniem Historyczno-Eksploracyjnym Grupa Łódź, co zaowocowało stworzeniem zbioru militariów z I i II Wojny Światowej i organizacją wystaw poświęconych Operacji Łódzkiej. Corocznie działacze Muzeum uczestniczą w konferencjach dotyczących Operacji Łódzkiej, nie tylko jako słuchacze, ale także jako prelegenci i eksperci. Współpraca  z Polskim Towarzystwem Historycznym oddział w Tomaszowie Mazowieckim  umożliwiła zaproszenie członków tego stowarzyszenia do Gałkowa, a także wielokrotne wyjazdy członków muzeum na spotkania i prelekcje organizowane w Tomaszowie Maz. i Łodzi.
    W 2007 r. współpracowało z Muzeum Historii Miasta Łodzi przy organizacji wystawy „Na podłódzkich letniskach”.
    Muzeum zorganizowało dużą uroczystość z okazji 660-lecia lokacji wsi Gałków Duży, a także pomagało przy organizacji 190-lecia Zespołu Szkół w Gałkowie. Tu należy podkreślić bardzo owocną i ścisłą współpracę Muzeum zarówno z Gałkowską filią biblioteczną, szkołą, przedszkolem, Kołem Gospodyń Wiejskich, Zespołem Śpiewaczym „Gałkowianie, sołtysami, Gałkowską stroną internetową, jak i przede wszystkim z Ochotniczą Strażą Pożarną, która od 2006 r. sprawuje opiekę prawną nad  Muzeum.


    Placówka zajmuje się także sprawami innymi niż typowe zadania muzeum. Na przykład:
    – zorganizowano w 2006 r. spotkanie kandydatów na radnych gminnych i powiatowych z mieszkańcami wsi
    - oznakowano dojazd do cmentarzy wojennych z I-wojny światowej w Gałkowie Małym i w lesie Pustułka
    – sprzątają corocznie Gałkowski cmentarz wojenny, składają na nim kwiaty z okazji kolejnych rocznic
    – w 2013  roku posprzątano zaniedbany i zapomniany cmentarz ewangelicki w Gałkówku Kolonii
    – zorganizowano ognisko, dla ludzi wspierających działania muzeum, na którym zawiązano Bractwo Muzealistów.
    – patronują współpracy strażaków z OSP Gałków i z FF Wremen
    – zapewniają bezpłatną opiekę przewodnicką na terenie dla grup zorganizowanych
    – przyjmują do placówki studentów, na praktyki wakacyjne

    Wszystkie te działania wykonują społecznie, w czasie wolnym od pracy.
    Mają także pomoc ze strony Urzędu Miejskiego w Koluszkach, który od kilku lat przekazuje im dotację na organizację wystaw i opłacenie rachunków za prąd i ciepło.

    To, czego im brakuje obecnie to czasu, by zrealizować wszystkie nasze plany i przestrzeni do prezentacji wszystkich  zbiorów. Mimo, że po gruntownym remoncie  pomieszczenia prezentują się ładnie, to są zbyt małe by odpowiednio wyeksponować to wszystko, co otrzymali od mieszkańców Gałkowa.

    Obecnie w skład grupy pracującej w muzeum wchodzą: Małgorzata Pakuła, Dominik TrojakJolanta Pluta i Ryszard Szymczak oraz strażacy z Gałkowa, na czele z prezesem – Piotrem Pakułą.

Stronicowanie

Banery

Stopka