Menu
Menu
Treść
Nawigacja
Treść
Aktualności
Stronicowanie
-
Muzeum im. Leokadii Marciniak w Gałkowie Dużym wygrało w naszym plebiscycie na "Najfajniejsze miejsce w powiecie". Poznajcie jego historię
07.05.2025Muzeum im. Leokadii Marciniak w Gałkowie Dużym wygrało w naszym facebookowym plebiscycie na "Najfajniejsze miejsce w powiecie". Muzeum regularnie organizuje wystawy tematyczne, prezentujące prace lokalnych artystów, rękodzieło oraz eksponaty związane z ważnymi wydarzeniami historycznymi, takimi jak Operacja Łódzka z 1914 roku. Dodatkowo, placówka prowadzi lekcje muzealne dla uczniów, co czyni ją atrakcyjnym miejscem dla rodzin i grup szkolnych. Dzięki zaangażowaniu mieszkańców, muzeum nieustannie się rozwija i stanowi centrum integracji lokalnej społeczności. Poznajcie jego historię.
Pomysł utworzenia Muzeum w Gałkowie narodził się w 2002 roku, po wielkim sukcesie wystawy pt. „Gałków na starej fotografii”, zorganizowanej w 2001 r., w gałkowskiej bibliotece. Pasjonaci, którzy spotkali się przy organizacji tej wystawy postanowili stworzyć prawdziwe muzeum w naszej wsi, aby ocalić od zapomnienia niezwykle ciekawą przeszłość Gałkowa i okolic. Trójka gałkowian: Tadeusz Stawiak, Andrzej Łuczak i Małgorzata Pakuła rozpoczęła starania, uwieńczone sukcesem, o pozyskanie lokalu w budynku Filii Bibliotecznej, będącym własnością gminy Koluszki.
Uzyskany lokal był bardzo zniszczony i wymagał gruntownego remontu.
Pieniądze na materiały potrzebne do remontu dał Urząd Miejski w Koluszkach, natomiast wszystkie roboty wykonano społecznie, pracując często wieczorami i nocami. Tu należy wspomnieć o panu Ryszardzie Malinowskim, który pomagał nam niezwykle ofiarnie. Remont zakończono w połowie maja 2003 r.
Po zakończeniu remontu przystąpiono do gromadzenia eksponatów w nowo- powstającym muzeum. Dzięki ofiarności mieszkańców Gałkowa i okolicznych wsi zebrano dokumenty życia społecznego, narzędzia i maszyny rolnicze, przedmioty codziennego użytku, zdjęcia ludzi i budynków wiejskich. Wszystko, co znajduje się w muzeum otrzymano w darze od gałkowian. Tych darczyńców było i jest bardzo wielu. Niektórzy podarowali tylko jeden przedmiot, a inni – kilka. Każdy eksponat znajduje swoje miejsce w muzeum, a ofiarodawcy często odwiedzają placówkę, aby pokazać swoim bliskim, że ich dary wzbogaciły ekspozycję muzealną. To dzięki temu zbiory muzeum powiększają się z roku na rok.Za wszystkie dary muzealnicy dziękują, a w szczególności panu Pawłowi Skwarce, który podarował placówce niezwykle wartościowe przedmioty.
Na placu przed budynkiem, w którym znajduje się muzeum, zgromadzono metalowe maszyny rolnicze służące do prac polowych przy użyciu siły pociągowej koni jeszcze w latach siedemdziesiątych XX wieku.Na Patronkę Muzeum wybrano panią Leokadię Marciniak – osobę niezwykle zasłużoną dla naszej społeczności: nauczycielkę, bibliotekarkę, radną, autorkę monografii o Gałkowie, kierowniczkę Zespołu Ludowego i teatru dramatycznego, organizatorkę Towarzystwa Wiedzy Powszechnej i Uniwersytetu Ludowego oraz wielką miłośniczkę Gałkowa.
Uroczyste otwarcie Muzeum nastąpiło 25 września 2003 r. – w 140 rocznicę bitwy jaka rozegrała się w Gałkowie, w czasie Powstania Styczniowego. Jeszcze na godzinę przed otwarciem ludzie przynosili do muzeum eksponaty. Przecięcia wstęgi dokonał senator RP Grzegorz Matuszak.
I tak Muzeum im. Leokadii Marciniak, jedyne w powiecie łódzkim-wschodnim, rozpoczęło swoją działalność. Nikt z trójki założycieli nie był muzealnikiem, mieli tylko pasję, chęci i wiedzę o historii regionu, a innych rzeczy dopiero się uczyli. Niestety wkrótce, z powodu choroby przestał pomagać Pan Tadeusz Stawiak. Zmarł w styczniu 2007 r. W końcu lipca 2010 r. zmarł drugi z założycieli muzeum – dr Andrzej Krzysztof Łuczak. Była to wielka strata zarówno dla Gałkowa, jak i placówki. W tym czasie do zespołu dołączyli Panowie: Andrzej Potański i Dominik Trojak, a potem także Piotr Pakuła, Ryszard Szymczak i Jolanta Pluta.W ciągu 10 lat Gałkowskie muzeum odwiedziło bardzo dużo ludzi.
Tradycją stało się przyprowadzanie do muzeum gości, którzy przyjechali w odwiedziny do Gałkowa. Corocznie odbywają się tam lekcje historii zarówno dla uczniów z gminnej szkoły, jak i z innych szkół gminy Koluszki i powiatu łódzkiego-wschodniego. Takie lekcje są na pewno interesujące, bo można dotknąć i obejrzeć stare przedmioty, a nie tylko słuchać wykładu, tak jak odbywa się to w szkole.
Najbardziej cieszy muzealników to, że sporo dzieci i młodzieży przychodzi do Muzeum sama, bez nauczycieli , czy rodziców. Przychodzą bez przymusu, bo interesują się historią swojej małej ojczyzny, bo jak mówią, w tym muzeum jest inaczej, fajniej, bo można o wiele spraw zapytać, a muzealnicy z chęcią odpowiadają pokaują, wyjaśniają. Niektórzy młodzi Gałkowianie, odwiedzają Muzeum wielokrotnie.Muzeum, od chwili otwarcia włączyło się aktywnie w Dni Gałkówka poprzez organizację wystaw, na których prezentowane są prace uzdolnionych mieszkańców naszej wsi. Odbyły sie m.in. wystawy: lamp ze szkła witrażowego, malarstwa, haftu, karykatur, militariów z I wojny światowej, rzeźb, 2 wystawy ikon i fotografii, wystawa samowarów, wystawa z okazji 100-lecia OSP Gałków i wystawa ozdób wykonanych z papieru. Wydało 6 książek o historii Gałkowa: Dzieje Gałkówka w pigułce i Gałkówek dobra biskupie A. Łuczaka, Walki w okolicach Gałkowa 23-24 listopada 1914 r. D. Trojaka, Gałkówek w poezji – praca zbiorowa, Ewangelicko-luterańska parafia w Brzezinach koło Łodzi 1829-1945 E. Kneifela i H. Richtera i 1911-2011 100-lecie OSP Gałków Duży M. Pakuły. Zorganizowało konkursy: na pieczątkę muzeum, konkurs fotograficzny Gałkówek w obiektywie i konkurs rysunkowy Moje ulubione miejsce w Gałkowie . Było tematem pracy magisterskiej, obronionej na 5, na wydziale Etnologii Uniwersytetu Łódzkiego. Wydało 3 płyty: z filmem Gałków sprzed lat, z piosenkami o Gałkowie śpiewanymi na otwarciu rozgłośni radiowej w Olsztynie, w 1959 r. – Wesoły Autobus i o cmentarzach – Miejsca pamięci i pochówku w okolicach Gałkówka.
Było też bohaterem 3 audycji Polskiego Radia Łódź ( w 2003, 2006 i 2007 r.) i 4 reportaży w TVP3 Łódź (w 2008, 2009, 2010 i 2011 r.), a także wielu artykułów w prasie lokalnej i łódzkiej (Gazeta Wyborcza, Kalejdoskop, Dziennik Łódzki, Express Ilustrowany, Rada). Muzeum gościło w swoich skromnych progach zarówno grupy zorganizowane: rajdy piesze i kolarskie PTTK, w tym jeden rajd nocny, w którym brało udział 460 osób, wycieczki szkolne z powiatu łódzkiego wschodniego i z Łodzi, jak i wielu turystów indywidualnych z Polski oraz z : Niemiec, Anglii, Francji (vice mer Verdum), Holandii, Rosji (z Kaliningradu i Krasnojarska), USA, Kanady i Australii. Muzeum zorganizowało, w sali Straży, Spotkanie po latach członków Gałkowskiego Zespołu Ludowego rozsianych po całym kraju. W roku 2007, ze swoją wystawą „Ziemia łódzka w ogniu 1914”, Muzeum znalazło się w programie Festiwalu Dialogu Czterech Kultur, a w 2008 r. zwiedzanie tej placówki zaproponowali organizatorzy festiwalu Kolory Polski - wycieczkę poprowadził Ryszard Bonisławski. Gośćmi Muzeum były także półfinalistki konkursu Miss Polonia 2008.
30 najpiękniejszych dziewcząt wywołało wielkie poruszenie zarówno wśród mieszkańców Gałkowa, jak i wśród panów prowadzących muzeum .
Nawiązało współpracę ze stowarzyszeniem Historyczno-Eksploracyjnym Grupa Łódź, co zaowocowało stworzeniem zbioru militariów z I i II Wojny Światowej i organizacją wystaw poświęconych Operacji Łódzkiej. Corocznie działacze Muzeum uczestniczą w konferencjach dotyczących Operacji Łódzkiej, nie tylko jako słuchacze, ale także jako prelegenci i eksperci. Współpraca z Polskim Towarzystwem Historycznym oddział w Tomaszowie Mazowieckim umożliwiła zaproszenie członków tego stowarzyszenia do Gałkowa, a także wielokrotne wyjazdy członków muzeum na spotkania i prelekcje organizowane w Tomaszowie Maz. i Łodzi.
W 2007 r. współpracowało z Muzeum Historii Miasta Łodzi przy organizacji wystawy „Na podłódzkich letniskach”.
Muzeum zorganizowało dużą uroczystość z okazji 660-lecia lokacji wsi Gałków Duży, a także pomagało przy organizacji 190-lecia Zespołu Szkół w Gałkowie. Tu należy podkreślić bardzo owocną i ścisłą współpracę Muzeum zarówno z Gałkowską filią biblioteczną, szkołą, przedszkolem, Kołem Gospodyń Wiejskich, Zespołem Śpiewaczym „Gałkowianie, sołtysami, Gałkowską stroną internetową, jak i przede wszystkim z Ochotniczą Strażą Pożarną, która od 2006 r. sprawuje opiekę prawną nad Muzeum.
Placówka zajmuje się także sprawami innymi niż typowe zadania muzeum. Na przykład:
– zorganizowano w 2006 r. spotkanie kandydatów na radnych gminnych i powiatowych z mieszkańcami wsi
- oznakowano dojazd do cmentarzy wojennych z I-wojny światowej w Gałkowie Małym i w lesie Pustułka
– sprzątają corocznie Gałkowski cmentarz wojenny, składają na nim kwiaty z okazji kolejnych rocznic
– w 2013 roku posprzątano zaniedbany i zapomniany cmentarz ewangelicki w Gałkówku Kolonii
– zorganizowano ognisko, dla ludzi wspierających działania muzeum, na którym zawiązano Bractwo Muzealistów.
– patronują współpracy strażaków z OSP Gałków i z FF Wremen
– zapewniają bezpłatną opiekę przewodnicką na terenie dla grup zorganizowanych
– przyjmują do placówki studentów, na praktyki wakacyjneWszystkie te działania wykonują społecznie, w czasie wolnym od pracy.
Mają także pomoc ze strony Urzędu Miejskiego w Koluszkach, który od kilku lat przekazuje im dotację na organizację wystaw i opłacenie rachunków za prąd i ciepło.To, czego im brakuje obecnie to czasu, by zrealizować wszystkie nasze plany i przestrzeni do prezentacji wszystkich zbiorów. Mimo, że po gruntownym remoncie pomieszczenia prezentują się ładnie, to są zbyt małe by odpowiednio wyeksponować to wszystko, co otrzymali od mieszkańców Gałkowa.
Obecnie w skład grupy pracującej w muzeum wchodzą: Małgorzata Pakuła, Dominik Trojak, Jolanta Pluta i Ryszard Szymczak oraz strażacy z Gałkowa, na czele z prezesem – Piotrem Pakułą.
-
Wypożyczalnia gier planszowych w bibliotekach
29.04.2025Od 5 maja 2025 roku w Powiecie Łódzkim Wschodnim, w gminach Rzgów, Koluszki i Brójce, mieszkańcy mają możliwość nieodpłatnego wypożyczania gier planszowych. To innowacyjne pilotażowe przedsięwzięcie, zainicjowane przez Starostwo Powiatowe we współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną w Koluszkach, ma poszerzyć ofertę bibliotek, przyciągnąć młodsze pokolenia i rodziny, które rzadziej korzystają z książek.Docelowo powiatowa biblioteka ma oferować tę usługę dla wszystkich 6 gmin. Zakupiono gry rodzinne, dla dzieci i dla nastolatków:Karak, Trucizna, Oskubani, Kolejka, Wsiąść do pociągu. Europa, Wyprawa do El Dorado.Gry będzie można wypożyczyć na dwa tygodnie. W Koluszkach zaplanowano także uruchomienie po wakacjach Klubu gier planszowych a także przetestowanie oferty audiobooków. W przyszłości pojawią się też może wydawnictwa komiksowe. Gry planszowe to nie tylko doskonała zabawa, ale także narzędzie edukacyjne, które rozwija wiele umiejętności. Uczą zasad współzawodnictwa, zmuszając graczy do przestrzegania reguł i przygotowania się do zdrowej rywalizacji. Dodatkowo wspierają rozwój logicznego myślenia, ucząc analizy i syntezy informacji oraz poszukiwania najlepszych rozwiązań w różnych sytuacjach. -
VII Edycja Okręgowego Konkursu Języka Angielskiego
25.04.2025Już po raz siódmy, w I Liceum Ogólnokształcącym im. Henryka Sienkiewicza w Koluszkach, odbył się Okręgowy Konkurs Języka Angielskiego skierowany do szkół podstawowych.
Udział wzięło w nim ok. 140 uczniów z 8 szkół podstawowych. Wzorem lat ubiegłych, konkurs składał się z dwóch etapów:
Pierwszy etap - szkolny odbywał się w szkołach macierzystych – awansowało w nim 24 najlepszych uczniów
Drugi - przeprowadzony został 23 kwietnia w I Liceum Ogólnokształcącego im. H. Sienkiewicza w Koluszkach
W obydwu etapach uczestnicy odpowiadali na pytania konkursowe z użyciem smartfonów, poprzez aplikację quizizz.
Konkurs objęty był honorowym Patronatem Starosty Łódzkiego Wschodniego Mateusza Karwowskiego oraz Burmistrza Koluszek - Waldemara Chałata.
Zwycięzcami VII edycji konkursu zostali:
I miejsce – Bartosz Szewczyk – Szkoła Podstawowa nr 2 im. M. Konopnickiej w Koluszkach
II miejsce – Bartosz Niedośpiał - Szkoła Podstawowa im. M. Kopernika w Bukowcu
III miejsce – Mikołaj Kaliszewski - Szkoła Podstawowa nr 2 im. M. Konopnickiej w Koluszkach
-
XIV Sesja Rady Powiatu Łódzkiego Wschodniego. Wręczono nagrody Starosty Łódzkiego Wschodniego za wysokie osiągnięcia sportowe w 2024 roku
24.04.202524 kwietnia 2025 r. w Starostwie Powiatowym w Łodzi odbyła się XIV Sesja Rady Powiatu Łódzkiego Wschodniego. Posiedzenie przebiegło zgodnie z porządkiem obrad i zakończyło się podjęciem szeregu ważnych decyzji.
Jednym z kluczowych punktów sesji było wręczenie Nagród Starosty Łódzkiego Wschodniego za wysokie osiągnięcia sportowe w 2024 roku, które otrzymali:
Radosław Defeciński (biegi górskie ULTRA), Wiktoria Majek (biegi), Jakub Majchrzak (siatkówka), Łucja Ciesielska (biegi przełajowe), Michał Kukulski (biegi przełajowe), Kordian Jadczak (biegi przełajowe), Zuzanna Szczech (judo), Krzysztof Pietrzyk (biegi)
Radni zapoznali się także z informacjami na temat stanu bezpieczeństwa sanitarnego, porządku publicznego oraz sytuacji społecznej w powiecie.
W dalszej części sesji jednomyślnie przegłosowano następujące uchwały:
1. W sprawie przyjęcia stanowiska Rady Powiatu Łódzkiego Wschodniego wyrażającego poparcie dla lokalizacji elektrowni jądrowej w Bełchatowie.2. W sprawie przyjęcia stanowiska dotyczącego utworzenia i prowadzenia przez Gminę Andrespol Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Wiśniowej Górze.
3. W sprawie przekazania środków finansowych na Fundusz Wsparcia Policji Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi.
4. W sprawie udzielenia pomocy rzeczowej Gminie Koluszki w postaci elementów przejętych ogrodzeń oraz innych składników pochodzących z nieruchomości przejętych na własność Powiatu Łódzkiego Wschodniego, na podstawie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej.
5. W sprawie zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej Powiatu Łódzkiego Wschodniego na lata 2025–2028.
6. W sprawie zmian budżetu Powiatu Łódzkiego Wschodniego na 2025 rok.Po omówieniu wszystkich punktów porządku obrad oraz wysłuchaniu wniosków i oświadczeń Radnych, XIV Sesja Rady Powiatu została zamknięta.
-
Mammografia, czyli bezpieczne, bezpłatne badanie, które ratuje życie
24.04.2025Regularna profilaktyka raka piersi – samobadanie raz w miesiącu i mammografia co dwa lata – mogą uratować życie!
W 2024 mammografię zrobiło 100 tys. kobiet w Łódzkiem. 247 skierowano na dalsze leczenie! W powiecie łódzkim wschodnim w ubiegłym roku tylko 38% kobiet, które mogły zrobić bezpłatną i bezpieczną mammografię, skorzystało z tej okazji. Najmniej kobiet skorzystało z badania w gminie Brójce 34 % i w gminie Rzgów 36%. W Andrespolu skorzystało 41% kobiet z 2000, które powinny zrobić badanie.
Większość kobiet dowie się, że jest zdrowa i na ponowne badanie zostanie zaproszona za 2 lata. Jeśli badanie wykryje chorobę – szybko rozpoczęte leczenie daje szansę na całkowite wyleczenie i długie życie.
Już niedługo mammobus ponownie przyjedzie do Państwa powiatu. Warto zaangażować się i zrobić wszystko, aby więcej Pań, skorzystało z okazji i zrobiło badanie, które może uratować im życie.
Gdzie stanie mammobus
30.04.2025, MEDICA BADANIA, POD GMINNĄ PRZYCHODNIĄ ZDROWIA, GODZ. 09:00 - 17:00, ROKICIŃSKA 125, ANDRESPOL, TEL. 42-254-64-11, 517-544-004
Kto może skorzystać z badania
Zapraszamy panie w wieku 45-74 lata, które w ramach ubezpieczenia w NFZ nie miały wykonanej mammografii w ciągu ostatnich dwóch lat. Skierowania na badanie nie jest potrzebne.
Jak wygląda badanie w mammobusie
Badanie trwa zaledwie kilka minut i nie wymaga żadnych przygotowań. Należy zabrać ze sobą jedynie dowód osobisty.
Obejrzyj, jak wygląda mammografia w mammobusie krok po kroku: https://www.youtube.com/watch?v=t94s1G_ZdIoWarto wiedzieć
Wykrycie raka we wczesnym stadium zwiększa szanse na wyleczenie! Rak piersi jest najczęstszym nowotworem złośliwym u kobiet w Polsce. Najczęściej diagnozowany jest u kobiet po 50. roku życia. W 2024 r. ponad 51 tys. pań z naszego regionu zrobiło mammografię w mammobusie.
-
Nowe inwestycje w Powiecie Łódzkim Wschodnim dzięki Rządowemu Funduszowi Rozwoju Dróg
23.04.2025Dzięki dofinansowaniu w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg Powiat Łódzki Wschodni otrzyma blisko 19 mln złotych na wyremontowanie ponad 13 km dróg powiatowych i gminnych. Kwota wsparcia stanowi połowę całkowitych kosztów tych inwestycji.
Ponad 13 milionów złotych – taką umowę podpisano 23 kwietnia br. w Starostwo Powiatowe w Łodzi. Dokument został podpisany przez Wojewodę Łódzkiego Dorota Ryl, Starostę Łódzkiego Wschodniego Mateusz Karwowski i Wicestarostę Łódzkiego Wschodniego Ewa Gładysz.
To rekordowe dofinansowanie w historii Powiat Łódzki Wschodni na inwestycje drogowe, a zarazem największe w województwie łódzkim, przyznane w ramach Rządowego Programu Rozwoju Dróg.
Pozyskane środki zostaną przeznaczone na remont niemal 8 kilometrów dróg powiatowych na terenie gmin Andrespol, Rzgów i Brójce.
Wojewoda łódzki Dorota Ryl podpisała też umowy z przedstawicielami gminy Andrespol oraz gminy Koluszki. Uzyskali wsparcie na realizację inwestycji drogowych w swoich gminach na łączną kwotę bliską 6 milionów złotych.
Dzięki pozyskanemu dofinansowaniu z RFRD rozbudowane i przebudowane zostaną poniższe drogi. Starosta Mateusz Karwowski i wicestarosta Ewa Gładysz podpisali umowę na rozbudowę dróg powiatowych nr 2906E i nr 2921E w Powiecie Łódzkim Wschodnim. Wójt Andrespola Dariusz Kubus podpisał umowę na przebudowę obwodnicy Andrespola, Stróży i Wiśniowej Góry i przebudowę obwodnicy miejscowości Justynów. Burmistrz Waldemar Chałat podpisał umowę na przebudowę drogi gminnej ul. Głównej w Gałkowie Dużym oraz drogi gminnej ul. Wojska Polskiego w Gałkowie Małym.
Podczas wydarzenia wojewoda Dorota Ryl podkreśliła znaczenie tego typu projektów dla lokalnych społeczności:
- Rozwój infrastruktury drogowej to nie tylko inwestycja w komfort przemieszczania się, ale przede wszystkim w bezpieczeństwo mieszkańców i rozwój lokalnej gospodarki.
Realizacja projektów drogowych przyczyni się do podniesienia jakości życia mieszkańców, zwiększy atrakcyjność inwestycyjną regionu oraz poprawi bezpieczeństwo na drogach.Wszystkie z zadań to zadania wieloletnie.
W przypadku zadań gminnych:
- gmina Koluszki uzyskała dofinansowanie w wysokości 604 tys. 545 zł;
- gmina Andrespol – 4 mln 482 tys.;
Łączna długość przebudowanych odcinków dróg gminnych to 5 km 300 m.
Powiat Łódzki Wschodni, na rozbudowę dróg powiatowych (zadanie wieloletnie) otrzymał 13 mln 678 tys. zł. Długość rozbudowanych odcinków to 7 km 700 m. -
NABÓR ELEKTRONICZNY 2025/2026
22.04.2025Od 22 kwietnia 2025 r. rusza rekrutacja do szkół ponadpodstawowych. Do szkół ponadpodstawowych prowadzonych przez Powiat Łódzki Wschodni:
- I Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza w Koluszkach,
- Zespół Szkół Nr 1 w Koluszkach
- Zespół Szkół Nr 2 w Koluszkach
należy logować się na stronie www.nabor.pcss.pl
W poniższym linku znajduje się instrukcja dla kandydatów w systemie elektronicznej rekrutacji do szkół ponadpodstawowych w województwie łódzkim.
Zapraszamy.
-
Konkurs Kulinarny Bitwa Regionów 2025
22.04.2025„Bitwa Regionów” to konkurs kulinarny, który promuje bogactwo lokalnych smaków oraz dziedzictwo kulinarne Polski. W wydarzeniu mogą wziąć udział Koła Gospodyń Wiejskich i stowarzyszenia, których misją jest pielęgnowanie tradycji kulinarnych, wspieranie rozwoju lokalnych wspólnot oraz upowszechnianie kultury ludowej. Uczestnicy konkursu przygotowują potrawy według autorskich receptur, z wykorzystaniem produktów regionalnych i krajowych surowców.
Celem konkursu jest popularyzacja tradycyjnych dań regionalnych oraz podkreślenie różnorodności polskiej kuchni. Konkurs jest również formą popularyzacji działalności Kół Gospodyń Wiejskich i stowarzyszeń, które od lat odgrywają kluczową rolę w kultywowaniu dziedzictwa kulinarnego i rozwijaniu lokalnych inicjatyw.